Do czego służą taśmy rehabilitacyjne?

2020-03-15

Taśmy wywodzą się ze Stanów Zjednoczonych i zostały wprowadzone do obiegu pod koniec lat 70-tych XX wieku. Obecnie są wykorzystywane zarówno w rehabilitacji, jak i przez osoby zdrowe do zwykłych ćwiczeń sprawnościowych.

Czym są taśmy rehabilitacyjne?


Są to specjalne pasy stworzone z lateksowego tworzywa odpornego na rozciąganie i są przeznaczone w głównej mierze do rehabilitacji osób z problemami stawowymi oraz przy rehabilitacji mięśni zmniejszonych w wyniku rekonwalescencji pourazowej.

Dla osób uczulonych na lateks i materiały jemu podobne, wynaleziono specjalny rodzaj taśm do ćwiczeń z innych materiałów.

Czy taśmy do ćwiczeń niosą ryzyko kontuzji?


Jak każda aktywność fizyczna, również rehabilitacja przy użyciu taśm może zakończyć się kontuzją. Jednak przy zachowaniu zasad ostrożności i prawidłowo wykonywanych ćwiczeniach, takie ryzyko właściwie nie istnieje.

Trenując z taśmami, należy pamiętać o wykonywaniu powolnych, dokładnych i spokojnych ruchów. Ćwicząc gwałtownie i szybko, można pogłębić istniejące dolegliwości lub nawet wywołać nowe kontuzje, bowiem taśmy https://www.orteo.pl/tasmy-do-cwiczen jako sprzęt bardzo sprężysty "odbijają", tym samym wywołując gwałtowne ruchy stawów i mięśni zaangażowanych w ćwiczenia. Tylko i wyłącznie spokojne i powtarzalne ruchy zapewniają prawidłowość ćwiczeń.

Także przy jakichkolwiek dolegliwościach bólowych, należy natychmiast zaprzestać treningu.

Czy kolor taśmy ma znaczenie?


Jak najbardziej. Kolory taśm oznaczają rozciągliwość materiału, z którego zostały wyprodukowane, w związku z czym taśma powinna być dobrana do indywidualnych potrzeb ćwiczącego.