Czym ustabilizować górny odcinek kręgosłupa?

2018-07-05

Ból karku i szyi jest jedną z najczęstszych dolegliwości, które dotykają zarówno ludzi młodych, jak i osoby starsze. Czasami zabiegi fizjoterapeutyczne czy działania profilaktyczne nie wystarczają i konieczne jest wtedy zastosowanie ortezy szyjnej.

Zadanie ortezy szyjnej
Orteza szyjna, czyli kołnierz ortopedyczny ma za zadanie czasowe unieruchomienie i odciążenie odcinka szyjnego, by go w ten sposób ustabilizować. Dzięki anatomicznie dopasowanemu kształtowi umożliwia ona bezproblemowe wykonywanie codziennych czynności.

Rodzaje ortez szyjnych
Ze względu na działanie i materiał, z którego są wykonane, wyróżnia się następujące rodzaje:
- jednoczęściowe,
- dwuczęściowe,
- miękkie ,
- sztywne.

W jakiej sytuacji należy sięgać po ortezę szyjną?
Oprócz takich sytuacji jak krótkotrwałe unieruchomienie po wypadku lub operacji ortezy szyjne stosuje się: w sytuacjach chronicznego bólu szyi; w rehabilitacji zwyrodnienia kręgów szyjnych; dla skorygowania niewłaściwej pozycji głowy; przy kontuzjach, nerwobólu czy kręczu szyi; dla odciążenia szyjnego odcinka kręgosłupa; w dyskopatiach kręgów szyjnych.

To, jak długo używa się kołnierza ortopedycznego, zależy od rodzaju schorzenia i trwa zazwyczaj od kilku dni do trzech miesięcy.

Odcinek szyjny kręgosłupa jest niezwykle wrażliwy, dlatego bardzo łatwo jest go nadwyrężyć. Jego właściwe działanie jest odpowiedzialne za ruchy głowy oraz niektóre zmysły (słuch, węch, wzrok). Żeby utrzymać go w dobrej kondycji, należy dbać o odpowiednią pozycję fizjologiczną podczas pracy i snu, stosować odpowiednie ćwiczenia fizyczne oraz, gdy to konieczne, w celach profilaktycznych na krótki czas skorzystać z pomocy kołnierza ortopedycznego.