Jak leczyć ból kręgosłupa lędźwiowego?

2019-05-28

Coraz więcej pacjentów zgłasza lekarzowi rodzinnemu problem z nieustannym i stale przybierającym na sile bólem kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. Szczególnie dotkliwe bywa to miejsce o po poranku, gdy ból potrafi nawet wyrwać człowieka ze snu.
Z czego się to bierze i jak przeciwdziałać temu zjawisku?

Potencjalne źródło


Powodów występowania bólu na tym odcinku pleców może być bardzo wiele. Począwszy od nieprawidłowo dobranego materaca w łóżku, po problemy ze snem, sytuacją, gdy nadwyrężony został mięsień czworoboczny lędźwi np. podczas ćwiczeń na siłowni, lub też odzywające się nerki, zwiastujące w ten sposób zbliżającą się poważną chorobę.
Na szczęście podane wyżej powody to raczej margines, a źródłem, tego problemu, zdecydowanie najczęściej odpowiada po prostu siedzący tryb życia i bardzo mała aktywność ruchowa. Aby dojść do tego wniosku nie będzie potrzebny kurs dla fizjoterapeuty, a zwykły zdrowy rozsądek i nieco zmysłu obserwacji.

Jak przeciwdziałać temu zjawisku?


Logika nakazuje, że skoro brak aktywności fizycznej i siedzący tryb życia odpowiadają za ten stan, to najlepszym wyjściem będzie zaczęcie uprawiania jakiegoś sportu. Nie do końca tak to wygląda, ponieważ przy występującym bólu uprawianie sportu może nawet ten ból powiększyć.
Z tego też powodu na początku zaleca się serię ćwiczeń wzmacniających ten odcinek kręgosłupa, a dopiero po tym rozpoczęcie uprawiania jakiejś aktywności fizycznej.