Właściwe podłoże podczas ćwiczeń

2018-07-17

Ćwicząc w domu warto pamiętać o zasadach bezpieczeństwa. Nie chodzi tu o bezpośrednie zagrożenie życia - jednak na każdy szczegół warto zwrócić uwagę, w przeciwnym razie szybko mogą powstać bolesne kontuzję. Jednym z najważniejszych elementów jest w tym przypadku podłoże do wykonywania ćwiczeń.

Podłoga, dywan czy karimata?


Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie mata gimnastyczna. Zapewnia ona dobrą izolację, amortyzuje stawy podczas ćwiczeń, a także zapobiega otarciom. Wybór odpowiedniej maty gimnastycznej nie jest jednak sprawą prostą. Poszczególne produkty znacznie się bowiem różnią. Która spośród dostępnych w sklepach mat będzie najlepsza?

Co wybrać?


W pierwszej kolejności trzeba dobrze przemyśleć to, do czego mata będzie wykorzystywana. Inne maty przeznaczone są bowiem do jogi, a inne do treningu fitness. Istotna jest chociażby długość maty - w przypadku treningu fitness wiele spośród ćwiczeń wykonywanych jest w pozycji leżącej. W trosce o swoją własną wygodę warto wybrać matę o długości równej wzrostowi osoby ćwiczącej. Innym parametrem, który dobrze jest wziąć pod uwagę jest grubość materiału z jakiego wykonano matę. Im bardziej intensywny trening, tym materiał powinien być grubszy. Jeżeli chodzi o materiał, to powinien on także łatwo się czyścić - niektóre produkty bez problemu można wyprać w pralce, dzięki czemu na każdy trening mara będzie czysta i pachnąca - wolna od potu.