Przyczyny i leczenie przepukliny

2018-06-21

Przepuklina to przykra dolegliwość, która polega na przemieszczeniu się narządów wewnątrz ciała, tuż pod skórą przez co można uwypuklenia zobaczyć gołym okiem lub wyczuć je dotykając skóry. Najczęściej spotyka się przepuklinę w kanale pachwinowym, kanale udowym czy na linii środkowej brzucha.

Przyczyny powstawania przepukliny


Najważniejszą przyczyną powstawania przepukliny jest po prostu osłabienie tkanek, które budują ściany jam ciała. Dzieje się to m.in. w wyniku podniesienia ciśnienia w jamie brzusznej, czyli podczas nadmiernego wysiłku fizycznego albo przerostu gruczołu krokowego u mężczyzn. Przepuklina może się zrobić także po operacjach.

Leczenie operacyjne


Najczęściej przepuklinę leczy się operacyjnie. Umieszcza się w ścianach brzucha dodatkową siatkę usztywniającą, która ma zapobiegać nawrotom. Możliwe jest też leczenie farmakologiczne czy fizjoterapia albo noszenie gorsetów i kołnierzy.

Po operacji pacjent musi nosić pas przepuklinowy, który również zadziała usztywniając tkanki brzucha czy pachwin. W ten sposób nacięte podczas operacji powłoki skóry będą mogły się zrosnąć bez rozrywania podczas wykonywania codziennych czynności. A do tego sam pas przepuklinowy będzie odciążał tę część ciała. Często konieczne jest noszenie takiego pasa przez 2-3 miesiące. Zwłaszcza u osób, które pracują fizycznie lub aktywnie uprawiają sport i nie chcą z niego rezygnować na czas rehabilitacji po zabiegu.