Poduszki sensomotoryczne w rehabilitacji

2018-06-25

W obecnych czasach każdy ma dostęp do podstawowego wyposażenia rehabilitacyjnego, które poprawia jakość i skuteczność rehabilitacji. Jednym z nich jest poduszka sensomotoryczna, która świetnie sprawdza się przy rehabilitacji kręgosłupa, jak i korekcji nieprawidłowości w jego budowie.

Zastosowanie poduszek


Zastosowanie poduszek sensomotorycznych jest na tyle proste, że powinien sobie z ćwiczeniami z nimi poradzić każdy, niezależnie od etapu rehabilitacji. Na poduszce należy stanąć lub, jeśli jest to niemożliwe do wykonania czy nawet niebezpieczne, ze względu na stan zdrowia lub wiek wykonującego ćwiczenie, położyć się, a następnie utrzymać na niej równowagę. Ze względu na wypustki i ogólną budowę urządzenia nie jest to proste i angażuje mięśnie kręgosłupa, które muszą utrzymywać się we właściwej pozycji, aby umożliwić stanie lub leżenie na poduszce.

Korzyści z korzystania


Podstawową korzyścią z używania poduszek sensomotorycznych w rehabilitacji jest to, że wzmacniają one mięśni kręgosłupa, co jest bardzo ważne dla osób cierpiących na choroby układu kostnego czy wady postawy. Szczególnie ważne jest to jednak po przebytych urazach, kiedy mięśnie pleców są osłabione i narażone na dalsze uszkodzenia. Regularne wykonywanie ćwiczeń z wykorzystaniem poduszek rehabilitacyjnych pozwala na przywrócenie siły mięśni do stanu sprzed urazu czy nawet ich wzmocnienie, co pozwoli na uniknięcie dalszych problemów.