Jak poradzić sobie z kontuzją?

2017-04-23


Osoby regularnie uprawiające sport często zmagają się z różnego rodzaju kontuzjami. W szczególności dotyczy to biegaczy, których nogi narażone są na ogromne przeciążenia. Szacuje się, że przynajmniej 25% osób biegających łącznie około 50-60 kilometrów tygodniowo zetknęło się z różnego rodzaju urazami. Do najczęściej pojawiających się kontuzji zalicza się na przykład zapalenie stawów znajdujących się w kolanach, stawów skokowych. Jak zapobiegać tego rodzaju urazom?


1. Rozciągaj się po każdym treningu. Pozwoli to zwiększyć elastyczność mięśni i zmniejszyć ryzyko kontuzji. Skup się w szczególności na mięśniach łydek i ud.


2. Wzmacniaj mięśnie wykonując regularne ćwiczenia siłowe. Aby biegać dłużej i szybciej nie wystarczą cykliczne biegi. Należy pamiętać także o budowaniu masy mięśniowej, która w dużej mierze spalana jest podczas pokonywania długich dystansów. Im silniejsze mięśnie, tym mniejsze ryzyko kontuzji.


3. Stosuj preparaty przeciwzapalne. Gdy tylko poczujesz, że zaczyna boleć Cię kolano lub kostka, nie wzbraniaj się przed posmarowaniem bolesnego miejsca maścią. W aptece bez recepty kupić można takie produkty jak Traumon żel, który pomoże wygasić źródło bólu. Doraźne stosowanie takich specyfików jak Traumon żel może zahamować postępowanie urazu.


4. Nie przeciążaj się. Nie ćwicz do granic swoich możliwości, ale także nigdy nie przerywaj owocnego treningu. Klucz do sukcesu tkwi w rozsądku i we właściwym oszacowaniu swoich możliwości.