Na czym polega magia USG 4D?

2016-10-17
Pojęcie trójwymiarowego USG jest dla nas wszystkich w zasadzie jasne. Dzięki niemu możemy zobaczyć obraz naszego dziecka w naturalnym, trójwymiarowym obrazie. Jednak coraz częściej (w gabinetach prywatnych oczywiście), istnieje możliwość wykonania USG w czterech wymiarach. O co więc chodzi?

Czwarty wymiar


Jeśli jeszcze pamiętamy fizykę (której pewnie namiętnie uczyliśmy się w naszych szkołach), to być może zdajemy sobie sprawę, czym tak naprawdę jest czwarty wymiar. Tak, jest nim czas. W przypadku czterowymiarowego badania USG, czas ten ma ogromne znaczenie.

Trójwymiar na bieżąco


Badanie USG w wersji czterowymiarowej, daje nam możliwość zobaczenie trójwymiarowej, ale za to w pełni ruchomej postaci dziecka. W ten sposób, na bieżąco wręcz będziemy mogli sprawdzić, jak ono w danym czasie się porusza. Owszem, z jednej strony jest to badanie typowo "pod rodziców", ale z drugiej - umożliwia przegląd zachowań motorycznych płodu, co wiąże się z możliwością wykrycia patologii już na tym etapie życia płodowego.

Podsumowując, czterowymiarowe Białystok USG badanie niesie ze sobą mnóstwo ciekawych możliwości. Szkoda tylko, że nie jest ono dostępne również w przychodniach NFZ (w większości przypadków).