Zapomniane właściwości pokrzywy zwyczajnej

2016-08-19

Dawniej ludzie doskonale zdawali sobie sprawę z tego, jak zbawienny wpływ na nasz organizm ma pokrzywa. Zbierano ją z pól i lasów, a potem pito wyciskany z jej łodyg sok, a zimą przygotowywano napary z wysuszonych liści. Dodawano ją do wielu potraw, a czasem nawet gotowano z niej zupę. Obecnie mało kto już pamięta o tym, jak dobrze ta roślina wpływa zarówno na nasz organizm, jak i nasz wygląd zewnętrzny. Warto jednak sobie o niej przypomnieć, zwłaszcza kiedy czujemy się osłabieni jesienią albo mamy problemy z chorobami dróg moczowych i żołądka.

Zaleca się stosowanie pokrzywy zwyczajnej w przypadku anemii albo przy osłabieniu organizmu. Jest ona bowiem wspaniałym źródłem żelaza, dzięki czemu wpływa na wzrost liczby czerwonych krwinek. Jest również doskonałym suplementem w przypadku niedoboru takich witamin, jak A, B2, K i C, a także wapnia, potasu i fosforu.

Warto wspomnieć o tym, że pokrzywa zwyczajna ma właściwości moczopędne, dzięki czemu oczyszcza organizm z toksyn i kwasu moczowego. Zapobiega także powstaniu piasku nerkowego. Oprócz tego, pokrzywa zwyczajna przyspiesza procesy przemiany materii i metabolizm i doskonale wpływa na naszą odporność.

Pokrzywa zwyczajna zapewni także doskonały wygląd naszym paznokciom, włosom i cerze. Wzmacnia płytki paznokci, zmniejsza ich łamliwość i rozdwajanie, a także przyspiesza ich wzrost. Zapobiega także wypadaniu włosów. W tym wypadku, najlepsze efekty przyniesie systematyczne i długotrwałe picie naparów z liści pokrzywy. Rezultaty  zauważymy już po pierwszych dwóch lub trzech tygodniach kuracji. Można także przygotować pokrzywową płukankę, którą będziemy polewać włosy po ich umyciu. Dzięki temu włosy będą mniej wypadać i dłużej zachowywać świeży wygląd, pozbędziemy się w ten sposób również problemu łupieżu.