Czym jest pulsometr?

2016-05-16

Aktywność fizyczna to coś o czym powinien pamiętać każdy z nas, jeśli chce zachować zdrowe ciało i pogodę ducha. Monitorowanie naszym postępów jest również ważny, ponieważ daje wgląd w to, czy progresujemy, czyli rozwijamy się. Ciało potrafi się dość szybko zaadoptować do nowych warunków, więc warto stale doświadczać mu nowych bodźców, które mobilizują organizm do podjęcia należytych kroków. Pomocne może się do tego okazać niewielkie urządzenie, którym jest zegarek z pulsometrem. Ten gadżet może korzystnie wpłynąć na poprawę elektów treningów, na czym nam przecież najbardziej zależy.


Funkcje, które oferuje pulsometr


Pulsometrem nazywa się urządzenie, które monitoruje pracę serca, dokonując za jego pomocą pomiaru tętna. Z wyglądu przypomina zwykły zegarek, ale dodatkiem jest tutaj zsynchronizowana do niego opaska, którą zakłada się na klatkę piersiową. Owy zegarek jest odbiornikiem, który rejestruje informacje zebrane przez opaskę. Pulsometru nie musimy zakładać na nadgarstek, ponieważ równie dobrze się do tego celu nada kierownica roweru czy po prostu kieszeń w ubraniu. Wyświetlanymi parametrami są puls, procentowy stan wydolności organizmu oraz maksymalny i minimalny puls podczas treningu, spalone kalorie, stoper, no oczywiście zegarek do mierzenia czasu. Stanowiąca część zestawu opaska, spełnia role czujnika.

Zaletą pulsometru jest to, że możemy na bieżąco kontrolować pracę serca w trakcie wysiłku i analizować nachodzące na przestrzeni tygodni zmiany. Widoczne efekty są świetnym źródłem motywacji dla osób trenujących, jak i tych dopiero początkujących.