Czym są ortezy

2015-06-16

W przypadku różnych złamań lub zwichnięć od razu myślimy o założeniu gipsu. Jednak obecnie lekarze coraz częściej rezygnują z tej metody. Swoją popularność zdobyły natomiast ortezy. A czym one właściwie są?

Ortezy mają właściwości podobne do gipsu. Usztywniają wybrany staw w jednej pozycji. Najczęściej korzysta się z nich w przypadku zwichnięć, złamań lub zerwań wiązadeł. Świetnie sprawdzają się zarówno u dorosłych, jak i u młodszych osób. Dodatkowo, obecnie mamy ogromny wybór różnorodnych ortez. Różnią się one od siebie stopniem usztywnienia. Jeśli więc nasze złamanie będzie naprawdę poważne, lekarz może zalecić założenie ortezy sztywnej. W przypadku mniejszych urazów, spokojnie możemy dalej swobodnie się poruszać. Wystarczy, że postawimy wtedy na ortezy miękkie, które są bardzo elastyczne. Gwarantują one komfort i ułatwiają poruszanie się oraz wykonywanie różnych czynności. Dzięki temu nie musimy nawet rezygnować z uprawiania sportów. Wyróżniamy wiele rodzajów ortez. Należą do nich m.in. ortezy stawu biodrowego, łokciowego, skokowego i kolanowego. Każdy z tych stabilizatorów pomoże w powrocie do zdrowia.

Oczywiście pamiętajmy, że żadna orteza nie zastąpi nam ćwiczeń. Tylko dobrze dobrana rehabilitacja pozwoli nam wrócić do świetnej formy. Dlatego nawet jeśli mamy specjalny stabilizator, nie rezygnujmy z ćwiczeń. To właśnie dzięki nim pozwolimy sobie dojść do wspaniałego zdrowia.